Informirani smo, aktivni i odgovorni
Aktivnim građanima ne postajemo preko noći ili u jednoj školskoj godini. To je proces koji učimo od malih nogu. Da bismo postali aktivni i odgovorni članovi društva, potrebno je steći i razvijati građansku kompetenciju i povezivati se sa zajednicom, uočavati zajedničke potrebe i probleme i usuditi se zajednički djelovati.
Građani imaju pravo na pristup informacijama. To je jedno od temeljnih ljudskih prava zajamčenih Ustavom Republike Hrvatske. Tijela javne vlasti objavljuju određene informacije i dokumente na mrežnim stanicama, a na zahtjev građana dužna su omogućiti pristup zatraženoj informaciji. Na internetu možemo pronaći obrasce zahtjeva za pristup informacijama. U pojedinim slučajevima tijela javne vlasti mogu ograničiti pristup informacijama zbog tajnosti podataka.
U predstavničkoj demokraciji građani referendumom mogu ispravljati rad svojih predstavnika i pozivati na odgovornost vlast i oporbu. Međutim, referendum ponekad može ugroziti osnove demokracije ako se radi o pitanjima ljudskih prava. Takav su primjer referendumi kojima se žele ograničiti prava manjinama.
Uključivanje građana u odlučivanje i nadgledanje provođenja politike vlasti iznimno je važno za oblikovanje društva u kojem se poštuju ljudska i građanska prava.
VAŽNO
Građanske inicijative pokreću sami građani koji nastoje ukazati na određene probleme u zajednici. Kada ispune svrhu okupljanja, uglavnom prestaju djelovati, ali mogu osnovati udruge i nastaviti djelovanje
POJMOVNIK
- aktivni građani
- oblici građanskoga djelovanja
- pristup informacijama
- referendum
- građanske inicijative
- peticija
- tribina